28 Ocak 2011 Cuma

Hastalığa düşen kortizon'a sarılır...

         Bu hafta daha önce diktiğim bir gömleğimi paylaşacaktım ama çocuğu olanlar bilecektir ki anne olmak   planlı yaşamayı unutturuyor.Hayatınızın merkezine evlatlarınızı alıyorsunuz.Hele birde hasta oldular mı nefes almak dışında tüm  yaşamsal fonksiyonlarınızı erteliyorsunuz.Bu hafta nasıl geçti, ne zaman yemek yedim,gece kaç saat uyudum hatırlamıyorum.

      Biri 5 yaşında diğeri 8 aylık iki oğlum var.Büyük oğlumun bir yıldır sesi çıkmayan bronşiti vardı.Çok şükür attlattık diyordum ki kreşe başlamamızla geri döndü.Hemde ne dönüş.Doktorun verdiği şuruplar bitmeden yenisi geliyordu.Önce burun akıntısı,hapşuruk ardından nefes darlığı,öksürük krizleri ve devamında ishal.Bu süreçte hiç ara vermediğimiz buhar seansları.Tabi ufaklığın ihtiyaçları da eklenince hayatımı askıya aldım

Allah yaşlılarımıza da böyle nazar ettirsin.Dikkatli baktığınızda yaşlılar ile bebeklerin ihtiyaçlarının aynı olduğunu farkedersiniz.Neyse bu farklı bir konu.
  Oğlumun bundan önceki hastalıklarında  devlet hastanesine,özel hastaneye hatta üniversite hastanesine de gittik.Genellikle hastalığın şiddetli etkisi azaltılıp tedaviye evde devam ettik.Ama bu sefer öksürük krizleri çok arttı.Buhar da fayda etmedi.Buhar dediğim sıradan değil,bu sıkıntıyı çeken anneler bilir içine Ventolin nebules adlı ilaç konularak yapılan buhar.Her hastalandığında hastaneye yatmayalım diye eve buhar makinası almıştık.iyi ki de almışız.
            Bir tanıdığımın kızı da bronşitten dolayı sık sık hastaneye yatardı ve astım riski vardı.Allah'ın izni ve doktorun gayreti ile atlattılar.Gecen sene aynı doktor Kayseri'ye yeni açılan Acıbadem hastanesine geçmiş.Ozaman hastane özeldi ve bizim şikayetlerimiz bukadar artmamıştı.Yani gitmek bu hafta kısmet oldu.

       Aslında özel hastanelere karşı bir önyargım herzaman oldu.Paranın girdiği her yerde tedirgin oluyoruz maalesef.İstenen her tahlil gereklimi yoksa amaç paramı bilemiyoruz.Gerçi insan bir süre sonra hangi tahlil niye yapılır,hangi hastalığa hangi ilaç kullanılır öğreniyor.
           Bizde doktor tercihi ile Acıbadem hastanesine ilk girişimizi yaptık.Özel hastanelerdeki genel detaylara değinmeyeceğim.Etkilendiğim iki konu var
  .Birincisi doktorumuz Sayın Mustafa Göğebakan.Bizi dinledikten sonra oğlumu muayene etti."Hastalık çok ilerlemiş önce sıkıntıyı hafifletmeliyiz.Sonrada  nasıl korunuruz ona bakacağız. Bana iki ay süre vereceksiniz.Bu sürede birlikte hareket ederek hastalığa yakalanma oranımızı düşüreceğiz"dedi. Daha önce hiç bir doktorun uygulamadığı bir tedavi önerdi.
     Kortizon...
  Yan etkilerini. fazlalığını duyarım ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.henüz internetten detaylı bir araştırma yapamadım ama dakka bir gol bir eczacımız"kortizon veren doktorlar pek tercih edilmez,faydası 1 ise zararı 10 dur" demiş.Başlıktan anlayacağınız gibi tedaviye başladık.Pazartesi günü kontrolden sonra sonuçları paylaşırım.Ama doktorun uzun süreli  takip  etmesi hoşuma gitti.

Hastane ile ilgili ikinci etkilendiğim konu mescid oldu.Gördüğüm tüm mescidlerden farklıydı.Daha doğrusu olması gerektiği gibiydi.Tüm detaylar düşünülmüş ve ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayack şekilde tasarlanmış
 Kapılardaki mescid  sembolüne bakarmısınız.
A4 kağıdında "mescid" yazan kaç kapı açtım bugüne kadar.Kapıdan girince sağ tarafta küçük bir bölme var.Bakın ne için.

Abdest almanız için.ve tertemiz.iki tane de terlik koymuşlar.
Namaz kılınıcak yer duvardan duvara (başka bir mekandan artmamış yani) halıfleks kaplı.

veee ilk defa karşılaştığım bir detay


Kadınlar kendi aralarında cemaat olmazlar ama standart  mimari detay sanırım.Bu nezih ortamda namazımı kılıp keyifle ayrıldım hastaneden.Oğluma 5 iğne yazdı doktor.Ne rezillik çekiyoruz onları yaptırırken anlatamam.Sırada bekleyenler cani olduğumuzu düşünüyorlar.Öyle yalvarıyor ki oğlum.Heran biri çıkıp "ona yapmayın bana yapın "diyebilir.Ne rüşvetler veriyoruz.
 Birde ağızdan kortizon var.3 tane.
Gece 2 defa öksürük krizimiz oldu.hala yemek yemiyoruz.ben bu yazıyı yazarken O da buharını yapıyor.Ufaklık ancak yazımı yazacak kadar uyudu.Odadan sesi geliyor.Daha sağlıklı yazılarda görüşmek üzere...


2 yorum:

moonlıght dedi ki...

s.a. bende aynı dertten muzdariptim şuan kızım 9 yaşında elhamdülillah bişeyi kalmadı ahhh ahhhh o kadar kötü günlerdiki yaşadıklarım anlatmak bile istemiyorum inşallah senin oğluşunda iyi olur tez zamanda

HÜSNÜZAN dedi ki...

a.s. amin,inşallah.bir süre çiğneme tableti kullandık şimdilik iyiyiz.Havalar soğuyup okullar açıldığında neler olacak bilemiyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...