25 Ağustos 2011 Perşembe

Bir İftar Öyküsü

Eşimin işi nedeniyle iftara misafirliğe gitme ve misafir çağırma imkanımız çok kısıtlıydı.Bizde tercihimizi daha teklifsiz olduğumuz ve misafirlik sendromu yaşamayacağımız kişilerden yana kullandık.Anneannem ve dedem de bunlardan biriydi.Ramazan boyunca bir kaç başarısız girişimin ardından geçen hafta gidebildik.Ben dolapta hazır olan içli köfteleri,patatesli mantıyı,salatamı,tatlımı aldım gittim.Güya orda hemen hazırlıycam.Benim 70 yaşındaki anneannem aşağıda resmini de ekliycem sobada bir yemekler yapmış.salatasını çorbasını hatta sofrasını bile hazırlamış.Benim götürdüklerim tekrar buzluğa girdi tabi.

Biz eşimle uzaktan akrabayız.Bizim anneannelerimiz kardeş.Bu durumda kayınvaldem anneannemin yeğeni oluyor.Bu sebeble bize kızdılar "neden onlarıda getirmediniz" diye. Allah'a şükür muhabbetleri gayet iyi.Bizde bu gelişimiz aramızda kalsın birde onlarla gelelim dedik.Tabi geçen zamanda ilk karşılaşmalarında dedem tutamamış anlatmış.

Neyse işte birazdan okuyacağınız(aslında okumaya başladığınız) post bununla ilgilidir.Görsellerde iştah açıcı unsurlar bulunmaktadır lütfen dikkat ediniz.

Saat 17:30 da çıktık yola.Kayınvaldem anneanneme yardımcı olmak için öğlenden gitti.Gitti dediğim yer bizim oturduğumuz yerden Erciyes dağına doğru otobüsle bir saat.Git git bitmiyo.Bağ evlerinin arasından kıvrıla kıvrıla sıkılmadan gidiyosun.Saolsun Belediye otobüsleri çıkıyor.Öyle bir mesafe ki tüm şehir ayaklarınızın altında.Manzara resmi çekemedim.Kısmet olursa bayramda çekmeye çalışacağım.Şehirden okadar yüksek ki sıcaklık farkı 5 derece falan oynuyor heralde.

Biz gittiğimizde yemek hazırdı.Sofranın da resmini çekemedim.hem gelin hem kız sıfatını yüklenince sofra kurma,eksikleri tamamlama,servis yapma...............hepsi bana kaldı.(yemeği yapmışlar daha ne istiyosam) Çocuklarda durmayınca yediğimden de bişey anlamadım.Bizde bi laf vardır "çocuklunun işi de yarım aşı da yarım"  Söyleyene rahmet, hayatımı okadar net özetlemiş gerçekten.

sofrayı kurmadan önce anneannemin hastalık yaşlılık dinlemeden yetiştirdiği çiçeklerini sebzelerini çektim.

Bizim hanımlarda çiçeklerin çeşitliliği,aynı türün farklı renkleri ve çiçek açma potansiyelleri övünç meselesidir.Çiçeklerini gösterirken olimpiyat derecelerini gösteriyorlar zannedersiniz.Hastalanmadan önce çiçekleri daha çoktu anneannemin şimdilerde daha az.
Bunlarda ganimetlerim.Ellerimizle topladık afiyetle yedik.Çocukluğumdan beri yazları bağ evlerinde geçiririz.Yinede her meyveyi,sebzeyi dalından koparırken heyecanlanırım.Ona ilk dokunan olmanın hazzı sanırım.

Menüye gelince;


.....yağlama....
Kusura bakmayın ancak yemekten sonra çekebildim resimleri.Üstteki kıymalı yağlama(gerçi bizim kızlar biraz kayserililik yapmışlar kıyması az olmuş)
alttaki peynirli yağlama
Sıcakken ve açken süper lezzetliydiler.Allah'a şükretmek için iki güzel sebeptiler.
Sobada dinlenmiş çaylarımızı da üstüne içtik
Bu sobada kumpir de yapıcam sizlere.Yemelere doyulmaz.

Uzun bir post oldu,yoruldunuz biliyorum.Okumaktan diliniz damağınıza mı yapıştı.Kuyumuzdan kar ikram etsem our mu?


Yorumsuz geçmeyin lütfen.(okadar yazdık resimledik dimi ama)

20 Ağustos 2011 Cumartesi

Mutfak Önlüğü

Arkadaşımın siparişi üzerine  1 saat içinde diktiğim mutfak önlüğü.


Alt tarafını daha yuvarlak istiyormuş yeniden dikicem artık.Buna ne oldu derseniz karşı komşum uğramıştı onun kısmetiymiş.
Hediye etmek için çok uygun.Hemen dikiliyor ve beden sorunu yok.Bayrama bir kaç tane dikebilsem keşke...

17 Ağustos 2011 Çarşamba

Çekiliş tarihi ertelendi

Bir çekiliş yapalım dedik hevesimiz kursağımızda kaldı.Belki İsteyen olur diyerek şansımı bir kez daha denemek istiyorum.
Yine aynı kurallar geçerli.Bloğu izle,posta yorum bırak,face de beğen ve duyur...vs.
 Bayrama yapalım diyorum bu sefer olmaz mı?

15 Ağustos 2011 Pazartesi

Beyaz ceket

Bu ceketin modelini ilk gördüğümde kesinlikle dikmeliyim dedim.Modelin duruşuna bakarmısınız ama yaa.Çok şık durmuyo mu?


Kolları dışında herşeyi aynı çalıştım.Kollarını tek parça yaptım.

Pilelerin başlangıçlarını içten sabitlemediğim için uzunmuş gibi duruyor.çift taraflı tela ile yapıştırmayı düşünüyorum.

Buda arkadan görünüşü.Bu tek pileyi kaldırmayı da düşünüyorum.Sebebi aşağıdaki resimlerde.
Nedendir bilinmez elbisenin üzerimdeki duruşunda hoşuma gitmeyen bişeyler var.Ne olduğunu tam kestirmedim beraber karar verelim.

Önceki postta yayınladığım eteğimle denedim.Kumaşlar pek uymadı.Ceketim keten, etek pamuklu olmadı. Şimdi bir de eteğe kombin düşünüyorum.  Ama siz cekete odaklanın.
Pilelerin içten sabitlenmesi şart ama yeterli mi çözedim?

Kilo almalıyım hemde acilen. Her diktiğimi sonra bir daha daraltmaktan bıktım .Acaba cekette bir anormallik yokta sorun bende mi?
buda asıl kombin.bu ceket bu etek için dikildi .onun detaylarını da yakında paylaşırım.
Hayalimde daha güzeldi.Ama bir sorun var ve ceketimle beklediğim heyecanı yaşayamadım.
Hatta pileler daha yukarıdan başlıyordu ve hemşirelerin giydiği hamile gömlekleri gibi genişliyordu.Hamile olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.Çok şık durur.Pileleri biraz kapatınca ve yanlardan daraltınca bir parça düzeldi.
gelelim alternatiflere:
                    -bütün pilelerin iptal edilip düz bir ceket olması
 -ön veya arka pilenin iptal edilmesi   
                                  -pile başlangıçlarına ip,şerit,düğme...vs. ile aksesuar yapılması
-ne yapsan faydasız hiç uğraşma     

Bayramdan önce son halini alsın istiyorum.Bitmeyen işlerin ortalıkta dolaşmasına hasta olurum.Böyle bitmeyen bir kaç dikişim var bir anlık sinir basmasında çöpe atabilirim.8 Ağustos 2011 Pazartesi

Bu yazın favorisi

        Bu yaz her yerde rastladığınız ve dikimi en kolay etek modeli.Kumaşını görünce vuruldum resmen.Eltimle bana 3 metre kumaştan iki etek çıkardım.Bel kısmını çıkardıktan sonra kalan kumaşın tamamını büzüp tek dikişle diktim.İncecik ve havalı oldu.Nerde sorsak 30-40 tl arası fiyat verdiler.


Eltimin eteğinin üst kısmıda lacivert çizgili.Benimki ufak bir hesap hatası yüzünden daireli oldu.


  Kumaşın çiçekli kısmından kaldı biraz atmaya kıyamadım. Etekle kombinleyeceğim bir model fikri olan var mı?

7 Ağustos 2011 Pazar

Kulluk ağır geliyor...

          Ramazan bir geldi ağır geldi.  Hem ruhuma hem bedenime çöktü ağırlığı...
      Çok  şükür  kavuşturana...  Sonsuz  rahmet  ayına,  böyle bereketli günlere bizi ulaştırdığı için Rabbime şükürler olsun.
          Ne güzel geliyor Ramazan...Özüne dönüyor insan...Daha çok düşünüyor,gayret ediyor, hatta telaşa düşüyor.
Açlığı düşünüyor önce...        
       Somali'yi başka ne zaman bu kadar iyi anlayabilirdik ki?
     Ölüm oranını dakikalarla veriyor istatistikler ve Açlık diyorlar sebebine.
   Sofralarımızdaki israf hiç bu kadar batmamıştı gözümüze.Çorbası,pilavı,salatası,tatlısı,böreği,zeytinyağlısı,bu sıcakta mutlaka karpuzu,kavunu...Kaç çeşit nimeti sığdırmaya çalışıyoruz masamıza...midemize...
    Ezan okununca kısa tutulup dualar buz gibi sularla açılıyor oruçlar.Yetmeyecek gibi,birileri kapacakmış gibi yiyoruz yemekleri ve bir kaç dakika içinde yeter diyor mideler...hayıflanıyoruz;
   -hiç yiyemedim yaa!
   -ama ben çok acıkmıştım...
   -suyu çok içtim yine...
İftar sofrasında anlayamıyorsak somali'yi, kulluğumuz beni çok düşündürüyor...
  Gayret ediyoruz gecesinde gündüzünde....
     İbadet bombardımanına tutuyoruz kendimizi. Namaza bağlılık sözleri veriyor bazısı.  Bazılarımız mukabele   halkalarında buluşuyor bu ayın incisi Kuran'a hürmet için,bazılarımız teravihlerde buluşuyor sıcağa   ve uykuya inat namaza,sünnete hürmet için...
     İaşeler dağıtılıyor,fitreler hesaplanıyor,iftar çadırları kuruluyor...Bir olmanın,biz olmanın gayreti sarıyor herkesi.İmanı coşuyor insanın "Allah" deyiveriyor.
  Sonra birden oruçlu diller gıybete dalıyor,sofralarımızda yemekler gösteriş için çeşitleniyor hatta misafirler eve değil lokantaya çağrılıyor,mukabeleye çocuk bahane oluyor,teravih'de hocadan şikayet edliyor...
Kazanıyoruz zannederken kaybedilen ibadetler beni çok düşündürüyor...
  Geldi ve geçecek Ramazan...
  Açlık bitecek...
  Sahur bitecek...
  İftar bitecek...
Peki ya namaz...oruç...Kuran...İyilik...
     Aslolan;ömür bitecek...
   Telaşlan ey nefsim!
  Bu son ramazanın olabilir. Köprüden önceki son çıkış...Suzuzluktan kuruyan dudaklarından yalanda,gıybette çıkmasın...Gündüzün kuran'lı,gecen namazlı olsun.Sofrana riya,israf uğramasın ama mutlaka misafir bulunsun...
  Telaşlanmayan nefsime bakıyorum kulluk çok ağır geliyor...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...